sample

Wywiad z Dyrektorem ds. dystrybucji kanału Novela tv.


Arkadiusz Taciak - Dyrektor ds. dystrybucji w Polcast Television odpowiada na pytania TV Sat Magazynu.

Odpowiedzialny jest za dystrybucję kanałów telewizyjnych - Water Planet, Novela tv, Tele5, Polonia1 oraz utrzymywanie współpracy z operatorami platform satelitarnych i operatorami telekomunikacyjnymi.

Tele5 i Polonia1 to stacje z długoletnim stażem na polskim rynku telewizyjnym. Do portfolio spółki Polcast Television w zeszłym roku dołączył kanał Water Planet i Novela tv – skąd pomysł na wprowadzenie tych kanałów?

Tele5 i Polonia1 to kanały bezpłatne o charakterze ogólno-rozrywkowym. Tele5 to stacja o jednym z największych, spośród polskich koncesjonowanych kanałów tv, zasięgów technicznych wśród operatorów kablowych i na satelicie. W zeszłym roku kanał obchodził 10-lecie istnienia na polskim rynku telewizyjnym.

Polonia1 posiada ugruntowaną pozycję na polskim rynku telewizyjnym i plasuje się w czołówce najbardziej rozpoznawalnych marek medialnych. W 2013 roku stacja obchodzi dwadzieścia lat nadawania na polskim rynku telewizyjnym. Z tej okazji w marcu zostały wprowadzone zmiany na kanale zarówno w ofercie programowej jak i w oprawie graficznej. Zmieniło się też logo. Stacja przeszła również na nowy format nadawania 16/9.

Kanały tematyczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród widzów i rośnie ich znaczenie na rynku. Dlatego podjęta została decyzja o rozszerzeniu naszej oferty i utworzeniu polskich, płatnych kanałów tematycznych o unikalnym charakterze programowym. Tematyka kanału Water Planet i Novela tv została przez nas wybrana świadomie, po wielu analizach dotyczących zarówno oglądalności, potrzeb polskiego widza jak również obserwacji rynku krajowego i zagranicznego.

Czym odróżniają się kanały Water Planet i Novela tv od innych kanałów tematycznych obecnych na polskim rynku?

Oba kanały wyróżnia unikalna oferta programowa. Water Planet to kanał telewizyjny poświęcony różnorodnym zagadnieniom związanym z wodą i przeznaczony dla entuzjastów wodnego świata, dla pasjonatów wodnych sportów, adrenaliny, ekologii, historii i przyrody.   Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy podróży, poznawania innych kultur oraz historii, fani aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ci, którzy chcą czerpać wiedzę o środowisku. Oferta stacji przeznaczona jest dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek czy też inne kryteria demograficzne. Water Planet jest z pewnością szczególnie interesująca dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć i czuć więcej.

Novela tv to kanał unikalny i jedyny, który przeznaczony jest dla fanów telenowel w nowoczesnej, dynamicznej formie. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy telenowele komediowe, sensacyjne, młodzieżowe, produkcje, które powstają w największych studiach, z udziałem najwybitniejszych realizatorów i aktorów. Naszym widzom zaproponowaliśmy tytuły nie emitowane dotąd w Polsce,  które zdążyły już zdobyć wierną publiczność w innych krajach, takie między innymi jak: „Bananowa Młodzież”, „Królowa Południa”, „Dom po sąsiedzku”, „Pieska miłość”.

Co z dystrybucją i zasięgiem tych kanałów?

Trwają obecnie rozmowy z operatorami w Polsce i zauważamy coraz większe zainteresowanie naszymi nowymi kanałami. Od początku kwietnia Novela tv jest już dostępna w sieci kablowej Multimedia Polska. Uzyskujemy od operatorów pozytywne opinie o naszej ofercie i w związku z tym, liczymy na stały wzrost zasięgu naszych kanałów. Operatorzy dopasowują swoją ofertę do potrzeb widzów szczególnie, że rynek kanałów tematycznych w Polsce jest bardzo dynamiczny. Wierzymy, że nasze kanały obronią się swoją jakością i unikalną ofertą programową.

W dobie procesu cyfryzacji, na polskim rynku telewizyjnym robi się coraz ciaśniej. W czym tkwi więc potencjał Państwa kanałów?

Na rynku telewizyjnym wciąż zachodzą dynamiczne zmiany, pojawiają się nowe kanały, inne znikają. Proces cyfryzacji w sieciach kablowych podlega stałemu rozwojowi w związku z tym, stwarza szanse dla rozszerzania oferty dla abonentów. Widać to szczególnie po dużym zainteresowaniu Operatorów programami w wersji HD. Dlatego też oprócz wersji SD stworzyliśmy wersje HD dla kanałów Novela tv, Water Planet i Tele5, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Novela tv i Water Planet to z pewnością najbardziej unikalna propozycja telewizyjna ostatnich lat. Dla kanału tematycznego określony, wiodący motyw jest niezbędny. W przypadku Water Planet sięgnęliśmy po najszerszy, czyli wodę. Został on świadomie wybrany. Inspirowaliśmy się rosnącą świadomość społeczną dotyczącą roli jaką spełnia woda w naszym środowisku, również w kontekście globalnym. Nasz potencjał tkwi w tym, iż jako kanał chcemy uwrażliwiać na problemy związane ze środowiskiem naturalnym oraz uczyć przez zabawę. Naszym celem jest zaszczepianie u naszych widzów pasji do uprawiania sportów oraz podróżowania. Chcemy także kształtować postawy pro-ekologiczne.

Novela tv emituje natomiast serie skierowane do precyzyjnie zdefiniowanego lojalnego i zaangażowanego widza. Postawiliśmy na mnogość gatunków i różnorodną tematykę. Oferta programowa kanału to przede wszystkim duża różnorodność formatów, od sensacji i thrillerów, przez romans, erotykę i obyczaj. Prezentujemy po raz pierwszy w Polsce, najnowsze produkcje z najlepszych światowych wytwórni (Telemundo, Venevison, Globo).

Plany na przyszłość?

Będziemy umacniać pozycję kanałów już istniejących w portfolio spółki Polcast Television - Tele5, Polonia1, budować dystrybucję Water Planet, Novela tv oraz ich miejsce i rolę na polskim rynku telewizyjnym. Stawiamy także na rozwój wszystkich kanałów poprzez  konsekwentne budowanie oferty programowej, promocję oraz budowanie zasięgu i oglądalności.


TV Sat Magazyn nr 6 (292) czerwiec 2013 r.


1 2